တစ္လ ၁၀ သိန္းျမတ္တယ္ဆိုတဲ့ ဆီႀကိတ္စက္ ဂယက္ႏွင့္ ကိုယ္တိုင္ မြဲေဆးေဖာ္မိျခင္း

တစ္လ ၁၀ သိန္းျမတ္တယ္ဆိုတဲ့ ဆီႀကိတ္စက္ ဂယက္ႏွင့္ ကိုယ္တိုင္ မြဲေဆးေဖာ္မိျခင္း

တစ္လ ၁၀ သိန္းျမတ္တယ္ဆိုတဲ့ ဆီႀကိတ္စက္ သတင္းေလး အ ေတာ္ကို ဟိုးေလး တေက်ာ္ေက်ာ္ ျဖစ္ေနလို႔ စမ္းၾကည့္ မိပါတယ္။က်ေနာ္ ကိုယ္တိုင္လည္း ဆီႀကိတ္စက္ ေလာကမွာ ႏွစ္အတန္ၾကာ မိဘ လက္ငုတ္ လုပ္ခဲ့ ဖူးတာကိုး။ လွိုင္သာယာ စက္မႈဇုန္၂ ေမာင္ ေ႐ႊရိုးလမ္း အမွတ္ ၁၂၅ မွာ ကိုယ္ပိုင္အုန္းဆီစက္႐ုံဗ်။

ခုေတာ့ဆီျဖဴအေရာေတြ ေခတ္ဆန္းကုန္လို႔ ႀကိတ္တာထက္ ငွါစားရတာေတာင္ ပိုကိုက္ေနတာေၾကာင့္ လုပ္ငန္းေျပာင္းခဲ့ရတာပါ။ ဒါေပမယ့္ ဝါသနာက မစြန့္နိုင္ေသးဘူးကိုး။ အုန္းသီးဖတ္ အသား ၁၇ ပိႆာ ႀကိတ္ရင္ အုန္းဆီအသန့္ ၁၀ ပိႆာ ရတယ္။ ဝက္စာ ငါးစာေကြၽးဖို႔ အုန္းဖတ္က ၅ ပိႆာေက်ာ္ ရတယ္။ ၂ ပိႆာေလာက္က အေလအလြင့္ပဲ။ ဒါက ဆီထြက္အမ်ားဆုံး အသီးမို႔လို႔။ ပဲ၊ ႏွမ္း၊ ေနၾကာတို႔ဆို ဒီထက္ ပိုနည္းေသး။

တပိုင္ တနိုင္ ဆီႀကိတ္ စက္ေလး စိန့္တိုင္းကေန မွာလိုက္ပါတယ္။1050 ယြမ္ ( ၿမန္မာေငြ ၂သိန္း ၁ ေသာင္း ) ကားခ တန္ဆာခ ၂ ေသာင္းေလာက္ က်ေသးတယ္။ ေျမပဲအနီ ၅ ပိႆာ ဝယ္တယ္ ။ ၃၅၀၀ × ၅ ႀကိတ္လိုက္တာ ၂ နာရီေက်ာ္ ၾကာတယ္။

ဆီ ၁ ပိႆာ ၈၅ က်ပ္သား ထြက္တယ္။ တကယ္တမ္း ေျမပဲအျဖဴဆို ပိုထြက္တယ္။ အမ်ားေစ်း လွမ္းေမးေတာ့ ပိႆာ ၁၀၀အထက္ ၂၈၅၀ တဲ့။ 2850 × 5 = 14250

ဆီက ၂ ပိႆာခြဲ ပိုပိုသာသာ တြက္အုံး ။ တပိႆာ ၅၇၀၀ က်မယ္ ။ေျမပဲဖတ္က ၁ ပိႆာ ၅၀၀ ထား ။၂ ပိႆာ မျပည့္တျပည့္ ျပန္ရမယ္။ တြက္ေရးကေတာ့ စက္သူေဌးေပါ့။ ေစ်းကြက္ထဲ လက္လီဝယ္မွ အညာ ဆုံဆီ ဆိုတာ ၁ ပိႆာ ၆၀၀၀ ၊ အမ်ားယူရင္ ၅ ၂၀၀ … ဘယ္လို သြားေရာင္းမလဲ။ သိုေလွာင္ခ၊ အတိုးတြက္ ၊ ေျမေနရာ၊ မီတာခ၊ အလုပ္သမားခ၊ ျမတ္ျမတ္ရႈံးရႈံး လာေကာက္မယ့္အခြန္၊ စက္ျပင္စားရိတ္ ထည့္စဥ္းစားအုံး။

ႏွမ္းဆီလား ဒီထက္ပိုၿပီး ဆီထြက္ေလ်ာ့ေသး ။ ေနၾကာဆီလား ။ ပိုဆိုးေသး။အခြံခြာစားရိတ္ ပိုကုန္အုံးမယ္။ ဆီျဖဴ ၁ ပိႆာ ၂၀၀၀စြန္းစြန္း ၁၀ ပိႆာဝယ္ ေျမပဲဆီအစစ္ ၂ ပိႆာထည့္ ဓာတုအနံ႕ ေလး ၁၀၀၀ ဖိုးေလာက္အုပ္ အားပါး … အစစ္ထက္ေတာင္ေမႊးေသး

ဒီမွာၾကည့္ ေျမပဲဆံ အစစ္ ဒီလိုႀကိတ္တယ္။ ဘာမွမေရာဘူး။ဒါက ၇၀၀၀/၈၀၀၀ ေရာင္းတယ္။ ဟိုက ေနာက္ကြယ္ ဘာေတြေရာမွန္းမသိ ယွဥ္ၾကည့္ေတာ့ ဓာတုတန္ခိုးနဲ႕ အတုကေတာင္ ပိုေမႊးေနေသး။ ခင္ဗ်ား ဘုရားစူး က်ိန္ေရာင္းလည္း မဝယ္ဘူး စိတ္ခ်။ ပဲျပား ပဲေသြးေတာင္ ေဖာ္မလင္ေလးပါမွ ခံတြင္းေတြ႕တဲ့ဓေလ့က ႀကီးစိုး ေနၿပီေလ။

စႏၵီပရေဆး မိတ္ေဆြႀကီး ဘာဘူ ဦးတင္ေမာင္ဆီက မုန္ညင္းေစ့အစစ္ ၁၀ ပိႆာဝယ္တယ္။ 2500×10 မုန္ညင္းဆီပါ ၁ပိႆာ ဝယ္ခဲ့ေသးတယ္။ 4500 တဲ့။ ၅နာရီေလာက္ ႀကိတ္ရတယ္။ခ်ိန္ၾကည့္ေတာ့ ၂ ပိႆာစြန္းစြန္းပဲ ရတယ္။ 25000÷2= 12500

အားပါး … ခူးၿပီး ခပ္ၿပီး အဆင္သင့္ကမွ 4500 ပဲ က်တာေလ။ 8000 ေတာင္မွ ပိုကုန္ သြားတာကိုး။စက္ညံ့လို႔ ဒီေလာက္ဘဲထြက္တာလို႔ေတာ့ မဆိုေလနဲ႕။ ႀကိတ္ဖတ္ကို ေရစိမ္ အေပၚယံေဝ့တက္လာတဲ့ ဆီကိုျပန္ခပ္ ထပ္ေပါင္းအုံး။ ၁၀ သား ထက္ပိုမထြက္ဘူး ။ ယာခင္းထဲထိ သြားဝယ္တဲ့ေစ်းနဲ႕ ႀကိတ္ရင္ေရာ ?

ဒီအခ်ိဳးနဲ႕ တြက္ၾကည့္ မုန္ညင္းေစ့ ၁ ပိႆာ ၁၀၀၀ေလာက္ပဲက်မွ 4500 နဲ႕ ေရာင္းနိုင္လိမ့္မယ္။ ဆိုေတာ့ကာ … ဆီျဖဴကို အုန္းဆီနဲ႕ေရာ ဓာတုနံ႕ေလးအုပ္ေတာ့ ေစ်းေပါတယ္။ႏွစ္ရွည္ထားလည္းဆီေခ်းေစာ္မနံဘူး။ အစစ္က ၃ လေက်ာ္ဆို အနံ႕ေျပာင္းၿပီ ။ မိဘမ်ားက ေရွးရိုးစြဲ သမာသမတ္ပဲလုပ္မယ္ ဆုံးျဖတ္ထားေလေတာ့ ေနာက္ဆုံးမွာေစ်းမယွဥ္နိုင္လို႔ လက္ေျမႇာက္အရႈံးေပးခဲ့ရတာ ကိုယ္ေတြ႕ပါ။

ပဲဆီထဲေရာ အညာရနံ႕ေလး သင္းရဲ႕လား ?ကေလးဗိုက္နာလို႔ မုန္ညင္းဆီလူးတဲ့ထဲ မုန္ညင္းေစ့ထဲက ဓာတ္သတၱိေတြ ဘယ္ႏွစ္ခ်ိဳး ဘယ္ေလာက္ရာခိုင္ႏႈန္းမ်ား ပါပါလိမ့္။ ? သို႔ႏွင့္ … ကိုယ္တိုင္စားသုံးဖို႔ပဲဆီ၊ ႏွမ္းဆီ ကေလးေတြေဆးဝါးအတြက္ မုန္ညင္းဆီ ဒီအတြက္ေလာက္ပဲ မွန္းပါေတာ့တယ္။

စီးပြားတြက္နဲ႕ ႀကိတ္ေရာင္းမယ္ဆိုရင္ ျမန္မာျပည္မွာ အေရာင္မရွိ အနံ႕ မရွိတဲ့ ေစ်းေပါေပါ ဆီျဖဴ မေရာေအာင္ ၾကပ္ၾကပ္ မတ္မတ္ တားျမစ္နိုင္မယ့္ ဥပေဒကိုသာ အရင္ဆုံး ေမွ်ာ္လင့္ပါအုံးဗ်ာ။ က်ေနာ္ကေတာ့ မြဲေဆးေဖာ္မိခဲ့ၿပီေလ။ ကိုယ့္လို မခံစားရေလေအာင္ စက္ေရာင္းဖို႔ အစီအစဥ္ ဖ်က္သိမ္းၿပီး ရွိတဲ့စက္ကိုလည္း ေသာ့ခတ္ထားလိုက္ပါၿပီ။ မေရာင္းေတာ့ပါ။ Crd ; ခ်မ္းေျမ့သစၥာ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *